Історія освіти

Важко уявити майбутнє села, якщо в ньому немає школи. Жителям села Кодаки з цим поталанило. Юні кодачани мають змогу отримувати освіту у сучасному загальноосвітньому закладі.

x_69b038beДо 1917 року в селі була церковно-приходська школа, що розташовувалась у звичайній сільській хаті біля церкви. Селянських дітей навчав піп І.К.Шумовський. Він і збудував школу. Навчання було дворічним. Піп вчив читати, рахувати, писати та співати і, звичайно, навчав Закону Божого. Наука була платною, тому не всі батьки мали змогу навчати дітей.

Після встановлення комуністичної влади церковно-приходська школа була перетворена на початкову, а піп Шумовський займався лише церковними справами. Школа мала 2 класи. Вчитель Сівовна Федір Кіндратович був один, вінx_849139cb мав середню освіту.
Але в селі були дорослі, які хотіли навчитися грамоти, тому вечорами вони збиралися в школі і оволодівали елементарними знаннями з арифметики, мови, читання. Дуже часто молодь сходилась до хати-читальні, де влаштовувались виставки, читали художню та політичну літературу, сперечалися про шляхи побудови «світлого майбутнього», готували концерти та виступи агітбригад.

Згодом, у 20-ті роки, школа стала 4-річною. Приміщення не вистачало, тому навчання було двозмінним.

В 30-х роках школа в Кодаках стала семирічною. Директором працював Савчук Антон Ісайович. Навчання було двозмінним. У 5-7 класи приходили вчитися в Кодаківську школу діти з сусіднього села Петрівське, в якому була тільки 4-річна школа.

Під час Другої світової війни навчання в школі припинилося. У липні 1941 року німці окупували село. Директора школи Савчука А.І. заарештували і вивезли до м. Білої Церкви, де разом з військовополоненими розстріляли. Деякі вчителі евакуювалися до сіл Дзвінкове, Солтанівка. Німці спочатку влаштували в школі свій штаб, а коли Васильківський район почали звільняти від окупантів, вони її підпалили.x_3fad0f46

Після звільнення с. Кодаки від німців школу відбудували на місці сучасного Кодаківського міжшкільного навчально-виробничого комбінату.

З 1945 по 1949 рік директором школи були Диптан Тетяна Микитівна, 1952-1953 н.р – Козлова Віра Іванівна.

З 1953 року по 1962 рік директором школи працював Бондаренко Іван Олексійович. За цей час побудували цегляне двоповерхове приміщення нової школи (зараз в ній знаходиться Кодаківський міжшкільний навчально-виробничий комбінат). Навчання стало восьмирічним. Бажаючі отримати середню освіту далі йшли вчитися або в Барахтівську десятирічку, або в школи м. Василькова.

x_a4566598У 1962 році директором Кодаківської школи було призначено Яковенка Михайла Герасимовича, колишнього фронтовика-орденоносця. Він запросив до школи свого доброго приятеля Зубка С.С., історика за покликанням душі та освітою, який став працювати завучем школи.

У 1965-1966 навчальному році в Кодаківській школі було відкрито 9 клас, а в 1967 році було зроблено перший випуск десятикласників.

У 1965 році в с. Кодаки почали будувати нове село, так званого соціалістичного типу: двоповерхові цегляні котеджі з усіма зручностями, двоповерховий магазин, лікарню, кафе, триповерховий будинок побуту, асфальтовані дороги, адміністративний будинок, клуб з кінозалом і танцювальним залом та бібліотекою на 10 000 примірників і красиву 

x_e2a6a305двоповерхову школу на 560 учнів. Світлі великі класи, спортзал з усім потрібним знаряддям, дві майстерні, їдальня, буфет, велике фойє, кабінет медсестри, широкі світлі коридори – все це було новим для тодішнього села. Поряд із школою побудували опалювану газом теплицю та розбили пришкільні ділянки. Недалеко від школи розмістили сучасний стадіон.

Відкриття школи, як і села, відбулося  1967 року. На відкритті були присутні перший секретар різні комуністичні лідери та ветерани війни. Все літо і І чверть навчання, після уроків, учні працювали в школі, готували її до роботи, прибирали територію.

x_e7aa7fbaІІ чверть 1967-1968 навчального року юні кодачани почали в новому приміщенні. У школі запрацювали спортивні секції з легкої атлетики і класичної боротьби (вів Прянников Микола). Учні з великим бажанням займалися спортом. Зі стін школи вийшло багато випускників, які добились високих результатів у спорті. Деякі з них, такі, як Власенко П. К., Власенко Г. К., стали майстрами спорту з класичної боротьби. Віра Шавуль продовжила заняття спортом у Київській республіканській спортивній школі-інтернаті і стала майстром міжнародного класу з академічного веслування, була учасницею Олімпійських ігор у Москві 1980 року. Багато випускників отримали різні спортивні розряди з легкої атлетики та класичної боротьби.

У 1973-1974 навчальному році почала впроваджуватися кабінетна система. Цього ж року введено поглиблене вивчення англійської мови з 1 класу, керувала цією роботою Сухолотюк Л.П. Яковенко М.Г. жив школою і робив все, щоб вона була найкращою не тільки в районі, області, а й в Україні. Дуже часто село відвідували іноземні делегації, і, як правило, вони бували і в школі.

IMG_0163

З 1967 по 1978 рік в школі працював завучем і викладав математику Болтянов Л. О. Під його керівництвом активно велася науково-методична робота, впроваджувався передовий педагогічний досвід. За плідну педагогічну діяльність Леоніду Олексійовичу було присвоєно звання «Заслужений учитель України».

Багато років свого життя віддали плідній праці в школі Білокриницька Л.Г., Болтянова Г.Г., Шевченко М.Г.,Савчук К.Д., Онофрійчук Н.В., Чоба В.І., Крилов Г.С., Онофрійчук І.Ф., Мігов Г.М., Проценко Н.М., Обідник С.Т., Скуратівська П.М. (нагороджена медаллю А.С. Макаренка), Чередниченко Н.С., Рогозний А.У., Панасюк Г.П., Сухолотюк Л.П., Нагорна Л.Т., Заменська Г.І., Заменський Д.П., Чоба Т.М., Коваль Л.К.

Продовжують ділитися своїм досвідом і знаннями ветерани педагогічної ниви: Савченко Н.І., Солонець М.М., Обідник Л.І., Шевченко Н.М., Кузьменко О.І., Авдєєв Є.К., Авдєєва Л.В., Радченко І.Г., Джима Л.В., Прохоренко В.П., Мігова В.Ф.

 

IMG_0021 IMG_0022

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *